Gdy został poproszony o stworzenie rzeźby w stolicy Dolnego Śląska, postanowił, że we Wrocławiu, w którym po II wojnie światowej nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności, postawi realistyczną rzeźbę. Wymyślił instalację - fontannę, w której zatopione były klucze, a na jej brzegu ustawiony był węzełek odlany z brązu.
Był też napis Panta rhei - wszystko płynie. Fontanna - pomnik była symbolem przesiedleń. Zdarzało się, że Niemcy, dawni mieszkańcy Breslau, czyli przedwojennego Wrocławia, kładli kwiaty na jej brzegu.
W 2022 roku, czyli w roku kiedy Rosja napadła na Ukrainę, fontanna została rozebrana. Prawdopodobnie będzie ustawiona w innej lokalizacji. Mamy rok 2024, czyli 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na świecie ciągle dochodzi do zbrojnych konfliktów. Najbliższy jest za naszą wschodnią granicą. Ciągle skądś uciekają ludzie lub są wypędzani. Ciągle niosą ze sobą symboliczne "węzełki".
W reportażu występują m.in. prof. Maciej Szańkowski, autor instalacji oraz Agnieszka, Ala i Tatiana, które zostały wypędzone lub musiały ze swoich domów uciekać.
Studio Reportażu Polskiego Radia
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia.
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony i listy są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Tytuł reportażu: "Węzełek"
Autorka: Magda Skawińska
Data emisji: 6.10.2024 r.
Godzina emisji: 17.10
mg/ans
Fontanna Pamięci we Wrocławiu. Reportaż Magdy Skawińskiej "Węzełek" - Jedynka - polskieradio.pl